Rehabilitacja - pneumatyczny drenaż limfatyczny :: Olio


Rehabilitacja - Pneumatyczny drenaż limfatyczny

Przerywaną kompresję pneumatyczną, zwaną również masażem pneumatycznym, wykorzystuje się przede wszystkim do zmniejszenia obrzęków.

W tym celu stosuje się specjalnie skonstruowane rękawy pneumatyczne. Składają się one z wielu komór, a ich działanie polega na naprzemiennym wtłaczaniu i wypuszczaniu powietrza w odpowiednich proporcjach czasowych. Zmieniając kolejność, cykle i stopień napełnienia poszczególnych komór mankietu możemy uzyskać różne efekty terapeutyczne. W przypadku nogi ucisk wywierany jest najpierw na stopę, następnie na podudzie i udo, powodując tym samym przemieszczanie limfy i usunięcie chłonki z zajętej kończyny. Dodatkowo naprzemienny ucisk wpływa na poprawę ukrwienia i odżywienia mięśni.

Kolejnym etapem leczenia obrzęku limfatycznego kończyny jest wielowarstwowe bandażowanie. Specjalny sposób bandażowania poddanej masażowi kończyny utrzymuje efekt drenażu i zwiększa efektywność zabiegu.

Masaż pneumatyczny jest wykorzystywany głównie w leczeniu obrzęków limfatycznych, ale również pourazowych i żylnych. Ma zastosowanie także w rehabilitacji po mastektomii. W kosmetyce zabiegi takie wykonuje się w leczeniu cellulitu, we wszystkich jego stadiach. Masaż wygładza i poprawia strukturę skóry. Zalecany jest także w obrzękach ciążowych kończyn dolnych.

Zabiegi pneumatycznego drenażu limfatycznego przeprowadzane są przy użyciu urządzenia Limpha i dwunastokomorowych mankietów. Kuracja obejmuje serię około 10 zbiegów. Pojedynczy zabieg trwa od 10 do 60 minut. Po pełnej kuracji wskazane jest wykonywanie dwóch zabiegów podtrzymujących około dwukrotnie w ciągu miesiąca

Co zyskujesz podczas serii drenażu:

  • Pobudzenie układu krwionośnego i limfatycznego, co powoduje wzmożenie zasilania organów w tlen i substancje odżywcze
  • Zwiększenie szybkości usuwania z organizmu toksyn i produktów rozpadu, likwidację objawów zastoinowych, wchłanianie obrzęków
  • Ułatwienie odpływu krwi żylnej
  • Zmniejszenie oporu krwi w tętnicach, przez co ułatwia się pracę serca
  • Rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych, przez co zwiększa się szybkość obiegu krwi.